سلام بر بهشتیان
قالب وبلاگ
لینک های مفید

خروج دجّال‏

از علائم حتمى ظهور خروج دجّال است كه در روایات فراوانى به آن اشاره شده است. دجّال در نزدیكى ظهور حضرت مهدى علیه السلام، خروج مى ‏كند، او را توصیف كرده‏ اند به اینكه: مردى است كافر و داراى یك چشم مى ‏باشد آن‏ هم در پیشانى و جبین او نوشته شده كه او كافر است و همگان از كفر او آگاهند در زمان خروج او قحطى و گرانى قیمت مردم را آزار مى ‏دهد او در سِحر بسیار ماهر و قوى است مردم در پیش روى او كوه سیاهى مى ‏نگرند كه آن را كوه نان و نیز كوه سفیدى در پشت سر او احساس مى‏ كنند كه چشمه‏ هاى آب زلال از آن روان است كه آن را كوه آب تصوّر مى‏ نماید از نهرها و دریاها عبور مى‏ كند و شیاطین دور او را مى ‏گیرند و با نغمه‏ هاى جذّاب گروه‏ كثیرى را به دنبال خود در مى‏ آورد و با صدائى كه تمام جهانیان مى‏ شنوند ندا مى ‏كند: من خداى بزرگ شما هستم كه شما را آفریده و روزى براى شما مى ‏رساند به سوى من بشتابید و گروهى مخصوصاً ملّت یهود از او متابعت مى ‏كنند، و سرانجام میان لشكر او و لشكر حضرت قائم جنگ واقع مى ‏شود و شخص دجّال به ‏دست حضرت مهدى و یا به دست حضرت عیسى كشته مى‏ شود. در مورد این‏كه دجّال در زمان پیامبر اكرم صلى الله علیه و آله متولّد شده و داراى عمر طولانى خواهد بود یا آن كه در همان نزدیكى ظهور حضرت مهدى متولد مى‏ گردد، دو نظریّه بین صاحب نظران موجود است.


نخست این كه مى‏ گویند: دجّال زمان رسول خدا متولّد شد و نام او عبد اللَّه و یا صائد بن صید، مى‏ باشد و در روایات عامه و خاصه چنین آمده كه پیامبر صلى الله علیه و آله با بعضى از اصحاب به خانه او رفت و او را به اسلام و ایمان دعوت نمود و او گفت: من از تو سزاوارتر به نبوّت و رسالت هستم و طبق روایتى حضرت به فرشته‏ اى دستور مى دهد كه او را به یكى از نواحى زمین منتقل سازد تا موقع خروجش فرا برسد عامّه طبق روایتى كه از صحیح مسلم و سنن ابى داود نقل شده به همین نظریه معتقدند و مى‏ گویند: دجال از زمان پیامبر اكرم صلى الله علیه و آله تا ظهور مهدى موعود زنده است و او را یكى از معمّرین دنیا مى‏ دانند.

دوّم: بعضى معتقدند كه دجّال به‏ معناى دروغگوى فتنه‏ انگیز است كه در هر عصر و زمانى به شكلى خود را جلوه مى ‏دهند و این افراد هم در عصر انبیاء گذشته بودند و هم در عصر پیامبر اكرم صلى الله علیه و آله و ائمه علیهم السلام و هم امروز، خلاصه دجّال، نام شخص معیّنى نیست.شاهد بر این مطلب این‏كه در كتب روایى آمده كه پیغمبر اسلام مردم را از فتنه دجّال مى ‏ترسانید و مى ‏فرمود: پیامبرى را خدا مبعوث نكرد الّا این كه قوم خودش را از فتنه دجال مى ‏ترسانیدند.

و از سنن ابى داود نقل شده كه پیغمبر صلى الله علیه و آله فرمود: قیامت بر پا نمى‏ شود تا این‏كه سى نفر دجّال كه خود را پیغمبر مى‏ پندارند، ظاهر شوند.

و نیز از انجیل یوحنا چنین نقل شده است: كسى‏ كه مسیح بودن عیسى را انكار كند او دجّال است از این شواهد و قرائن استفاده مى ‏شود كه دجّال اسم شخص معینى نیست و به هر دروغگو و گمراه كننده‏اى اطلاق مى‏ شود.

البته روایات فراوانى حاكى است كه قبل از ظهور حضرت مهدى یك دجّال كه منشأ فتنه انگیزى و فساد و خرابى مى‏ شود پیدا خواهد شد و در دروغگویى و حقّه‏ بازى سرآمد تمامى دجّال ‏هاى تاریخ خواهد بود و چنین جلوه مى‏ دهد كه آب و نان مردم به‏ دست او است، و مردم به‏ طورى اغفال مى‏ شوند كه گمان مى‏ كنند آسمان و زمین در اختیار او است امّا این كه آن دجّال، همان دجّال زمان پیامبر صلى الله علیه و آله یعنى صائد بن صید باشد، معلوم نیست و حدیثى هم كه مى‏ گوید همان دجال زنده مى ‏باشد تا موقع ظهور حضرت‏ از نظر سند ضعیف است و قابل اعتماد نیست و اگر هم پیامبر صائد را دیده و از او تعبیر به دجال كرده مراد همان دجال لغوى است یعنى درغگوى فتنه ‏انگیز، و به‏ عنوان یكى از مصادیق دجّال به اصحاب خود معرفى كرده و چون بعداً از خروج دجّال آخرالزمان خبر داده، این دو مطلب سبب اشتباه مردم شده و مردم گمان كرده ‏اند كه دجّال آخر الزمان همان صائد، خواهد بود و او زنده و داراى عمر طولانى است.

آنچه درباره دجال از روایات استفاده مى ‏شود و به ‏طور قاطع مى ‏توان گفت این است كه: در نزدیكى ظهور حضرت مهدى فرد فتنه‏ انگیزى پیدا مى ‏شود و گروه كثیرى را منحرف مى ‏سازد و فتنه او بالا مى‏ گیرد تا آنجا كه ادعاى نبوت و بلكه الوهیت مى‏ كند و سرانجام به دست حضرت مهدى و اصحاب ایشان نابود و هلاك مى‏ گردد، و امّا درباره سایر خصوصیات او از طول عمر و غیره، مدرك قابل اعتمادى در دست نیست، واللَّه‏ العالم.

منبع:بحارج52

کفایه الوحدین ج2ص839

دادگستر جهان ص223
[ شنبه 12 اسفند 1391 ] [ 09:58 ق.ظ ] [ عباس عارفی نژاد ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


با سلام خیلی خوش آمدید. این وبلاگ را بیشتر برای مسائل کاربردی کلامی و معرفتی راه انداختم البته از مطالب دیگر هم غافل نخواهم بود. یا علی مدد.

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
#
# #

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات