سلام بر بهشتیان
قالب وبلاگ
لینک های مفید

حجر بن عدى كندى كوفى از بزرگان اصحاب امیر المؤمنین علیه السّلام و از بهترین آن ها است. در كیاست و زهد و عبادت، در عرب مشهور بوده است. گویند شبانه روزى هزار ركعت نماز مى‏ گزارده است. حجر بن عدى كندى از اصحاب رسول خدا بوده و با وجودکمی سن از بزرگان آنها محسوب مى‏ شده است. در جنگ صفّین ریاست لشگر كنده را داشت و در جنگ نهروان میسره لشگر امیر المؤمنین علیه السّلام به دست او بود.  

چون معاویه به زیاد بن أبیه حكومت عراق و اطراف آن را داد و زیاد از سوء سیرت و غلظت و تندى، آنچه در توان داشت ظاهر نمود، حجر بن عدى او را از ولایت و حكومت عراق خلع كرد و معاویه او را خلع نكرد و جماعتى از اصحاب و شیعیان على علیه السّلام از حجر پیروى نمودند. و روزى كه زیاد در آمدن نماز تأخیر كرد، حجر و اصحابش‏ او را با ریگ زدند.


زیاد جریان را به معاویه نوشت و او امر كرد تا حجر را به نزد وى بفرستد.

زیاد، حجر را همراه دوازده مرد دیگر كه همگى را در غلّ آهنین به زنجیر كشیده بودند با همراهى وائل بن حجر حضرمى به سوى معاویه فرستاد. معاویه شش نفر از آنها را كشت و شش نفر را زنده نگه داشت و حجر بن عدىّ از جمله آن شش تن بود كه كشته شدند.

چون خبر به غلّ كشیدن حجر و اصحابش توسط زیاد به عایشه در مدینه رسید، عبد الرّحمن بن حارث بن هشام را به سوى معاویه در شام فرستاد و پیام داد كه: الله الله فى حجر و أصحابه «خدا را، خدا را در نظر بگیر درباره حجر و اصحاب او». و لیكن چون عبد الرّحمن بن حارث به شام رسید، دید كه حجر و پنج نفر از اصحاب او را كشته‏ اند.

عبد الرحمن بن حارث به معاویه گفت: حلم ابو سفیان از تو درباره حجر و اصحابش در كجا پنهان شد؟ چرا آنها را در زندان‏ها حبس نكردى تا بدین وسیله آنها را در معرض مرض طاعون درآورى و بدین گونه بمیرند؟ معاویه گفت: چون مثل تو در قوم من پیدا نمى ‏شد این فكر به نظر من نیامد .

محلّى كه در آنجا حجر بن عدى و یارانش كشته شدند به مرج عذراء معروف است. و چون خواستند گردن او را بزنند، دو ركعت نماز مختصر بجاى آورد و به كسانى كه از اهل او حضور داشتند گفت: بعد از كشتن من، غل و زنجیر آهنین را از من برندارید و خونهاى مرا مشوئید، زیرا كه من پروردگارم را به همین صورت ملاقات مى‏ كنم.

[ شنبه 14 اردیبهشت 1392 ] [ 11:40 ق.ظ ] [ عباس عارفی نژاد ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


با سلام خیلی خوش آمدید. این وبلاگ را بیشتر برای مسائل کاربردی کلامی و معرفتی راه انداختم البته از مطالب دیگر هم غافل نخواهم بود. یا علی مدد.

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
#
# #

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات