سلام بر بهشتیان
قالب وبلاگ
لینک های مفید

سزاوار است كسى كه دین ونص روشن قرآن و روایات پیامبر صلّى اللّه علیه و آله و سلّم و آل معصوم او علیهم السّلام را قبول دارد، تمام سعى خود را جهت آمادگى براى اعمال این شب بكار گیرد. از كارهایى كه در طول سال مى‏تواند انجام دهد، دعا جهت توفیق در این شب مى‏باشد و این كه بتواند در این شب، محبوب ترین و پسندیده‏ترین كارها نزد خدا را انجام داده و خداوند این شب را براى او بهتر از هزار ماه قرار داده، و اعمال این شب را به این شكل از او قبول نموده و آن را با بالاترین درجات براى او ثبت، و تا روز دیدار او آن را بپروراند،

از كارهایى كه مى‏تواند بوسیله آن تمام سعى خود را در این شب بكار گیرد، این است كه در طول سال براى این شب آماده شده و مقدمات عبادت را فراهم نماید. مثلا مكان و لباس مناسب و عطر و صدقه‏اى را تهیه و مضامین لطیفى را براى مناجات با پروردگار و كلمات برانگیزنده‏اى را در خطاب آقایان و نگهبانان و حامیانش انتخاب كند. و میهمانان مخصوصى را كه مناسب با این شب مى‏باشند، و چند فقیر را براى صدقه دادن در نظر بگیرد.

اى عاقل چگونه این دعوت را اجابت مى‏كنى؟ سلطان سلاطین، خداى خدایان و حاكم آسمان‏ها و زمین تو را به این میهمانى دعوت نموده و براى این دعوت فرشتگان بزرگوار و پیامبران و رسولان و بهترین مردم را فرستاده و با جانشینان معصومش آن را تأكید كرده است. و آنگاه تو را با فرشتگان دعوت كننده بزرگ داشته است، هرشبى با دعوت هایى مخصوص و لطف ها و كرامت هایى عالى.

 در مقابل اخلاص یك شب تو نعمت هاى جاویدى به تو وعده داده است كه نه چشمى مانند آن دیده و نه گوشى شنیده و نه در دل انسانى خطور كرده است. نور، زیبایى، سرور، سلطنت، دارایى، و شادمانیى را به تو وعده داده كه عقل تو حتى از تصور گوشه‏اى از آن عاجز، و اندیشه‏ات در آن سرگردان است. نزدیكى، پناه و شادمانى دیدار خود را به تو وعده داده است كه عقل انسان‏ها و فهم علما و اندیشه حكما از درك آن ناتوان است.


برادرم آیا بخاطر آمادگى براى این مجلس، باندازه‏اى كه شایسته است تلاش نموده و از رستگاران خواهى شد یا با غفلت خود این فرصت را از دست داده و از جمله ورشكستگان خواهى بود؟

 یقین داشته باش اگر از این كرامت غفلت كرده و با كوتاهى خود آن را از بین ببرى و در روز قیامت آنچه را كه دیگران با سعى كامل به آن رسیده‏اند ببینى، به حسرتى دچار مى‏شوى كه آتش جهنم و عذاب دردناك در مقابل آن كوچك است. و بهمین جهت در آن روز با ورشكستگان پشیمان صدا مى‏زنى: «افسوس كه جانب خدا را رعایت ننموده و در حق خود ظلم و تفریط نمودم و وعده‏هاى خدا را مسخره كردم.» در حالى كه پشیمانى سودى نداشته و درهاى توبه و جبران بسته و آثار اعمال و نتایج آن آشكار شده است.

بنابراین قبل از این كه بخاطر كوتاهى و از بین بردن فرصتها ملامتشوى خود را سرزنش كن. و قبل از این كه به تو بگویند: چرا كرامت پروردگار جهانیان را كوچك شمردى؟ خود، این مطلب را در نظر بگیر. و خود و سرمایه‏ات را حسابرسى كن، قبل از این كه به حساب تو رسیدگى شده و بجاى كرامت و سلطنت، به خوارى و پستى برسى. 

منبع:المراقبات مرحوم میرزا جواداقا ملکی تبریزی
[ دوشنبه 7 مرداد 1392 ] [ 04:08 ب.ظ ] [ عباس عارفی نژاد ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


با سلام خیلی خوش آمدید. این وبلاگ را بیشتر برای مسائل کاربردی کلامی و معرفتی راه انداختم البته از مطالب دیگر هم غافل نخواهم بود. یا علی مدد.

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
#
# #

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات