سلام بر بهشتیان
قالب وبلاگ
لینک های مفید


به طور كلى غم در ماهیت وداع وجود دارد، و فقط كسى غمگین مى‏شود كه به همراه وداع كننده خود علاقمند باشد و چنین كسى نه تنها با او مخالفت نمى‏كند، بلكه آنچه را كه مورد علاقه اوست بجا مى‏آورد.

بنابراین اگر از آمدن ماه رمضان و روزه و عبادتهاى آن خوشحال باشى و به آن علاقمند بوده و نسبت به انجام اعمالى كه در این ماه وارد شده، با توجه و در این جهت جدى و به كرامت، فضل و فایده آن - آنگونه كه باید - معتقد باشى، طبیعى است كه از جدایى آن غمگین شده و به سر آمدن آن براى تو سخت است. و در چنین صورتى اگر بگویى:

«السلام علیك من قرین جلّ قدره موجودا و افجع فراقه مفقودا،

سلام بر تو كه همراهى و وجودت گرانقدر و نبودن و جداییت فاجعه است».راستگو خواهى بود.

و نیز اگر در مناجات با پروردگار خود بگویى:

 «نحن مودعوه وداع من عز فراقه فغمنا، و اوحش انصرافه عنا فهمنا،

ما با او مانند كسى كه جدایى از او سخت و رفتن او موجب وحشت است، وداع كرده و غمگین شدیم.» گفتار تو صادقانه خواهد بود.


 ولى اگر - پناه بر خدا - این ماه براى تو سخت بوده و با سختى روزه و عبادتهاى آن را انجام داده باشى از باقى ماندن آن ناراحت باشى و در پایان ماه با چنین سخنانى با این ماه وداع كنى، ماه رمضان تو را دروغگو خواهد دانست و در جواب تو مى‏گوید: «از سخنانت خجالت نمى‏كشى، به همراهى من راضى نبودى و من براى تو سخت بودم، به خیرات و هدایا و تحفه‏هایى كه براى تو بود بى‏اعتنایى مى‏كردى و با اشتیاق و رغبت به استقبال من نیامدى، با انس و علاقه مرا همراهى نكرده و مشتاق تمام شدن و جداییم بودى و اكنون در قلبت از جدایى من خوشحال ولى با زبانت اظهار غم و اندوه مى‏نمایى»

اگر بدانى كه این میهمان باعث نجات تو از جهنم و رسانیدن تو به بالاترین درجات نزدیكى در بهترین مكانهاى صدرنشین بهشت همراه با پیامبران و صدیقین شده، و تو را در مكان صدق همراه پیامبران و رسولان و فرشتگان مقرب خواهد نشاند، چگونه با این میهمان برخورد مى‏كنى و از همراهى آن لذت مى‏برى و چگونه از او مراقبت كرده و خود، خانواده و تمام چیزهایى را كه براى تو عزیز است فداى آن مى‏كنى و چگونه از جدایى آن به وحشت مى‏افتى در این هنگام با حالتى با آن وداع مى‏كنى كه سرور سجده كنندگان علیه السّلام با آن وداع نمود، و ماه رمضان نیز آنگونه كه با او وداع نمود با تو وداع خواهد كرد. و حتى بهتر از وداع تو با تو وداع مى‏كند و هنگام وداع با تو بالاتر از آنچه كه تو اظهار كردى، اظهار مى‏كند. زیرا همیشه عنایت مقام بالا بهتر و كاملتر از مقام پایین است.

و اگر حال تو در تمام ماه یكسان نبود، یعنى گاهى از وجود ماه رمضان راضى، از همراهى آن خوشحال،و گاهى از این امور غافل یا مخالف با مقتضاى آن باشد، باید در آخرین شب با معذرت خواهى صادقانه و اظهار توبه و پشیمانى برخاسته از دل، نه زبان، او را راضى كنى. زیرا او مهمان بزرگوارى است كه كریم ترین كریمان او را فرستاده تا خیر او به تو برسد و با كمى سخنان لطیف در هنگام معذرت خواهى، از تو راضى خواهد شد.

مصیبتى را كه در طول این ماه بر خود وارد كرده‏اى مى‏توانى با پشیمانى صادقانه و آمادگى كامل جبران كنى و با این عبارت لطیف بگویى: «خدایا با این ماه و كرامت بزرگ كه كسى از مقدار آن آگاه نیست ما را بزرگ داشتى ولى ما آن را تباه كردیم. و همانطور كه بهتر از همه مى‏دانى بر خود ستم كردیم. شبها و روزهاى این ماه گذشت.

خدایا گناهان و كمى حیایم رویم را نزد تو سیاه كرده است. پس با روى نورانى آل محمد - درود تو بر آنان باد - به سویت روى آوردم تا مرا قبول نمایى و پناهم دهى. خدایا این ماه سراى میهمانى تو است و دوست ندارى كه میهماندار از میهمان خود پذیرایى نكند، و اگر تو مرا از پذیرایى خود محروم نمایى در پناه تو گرسنه مانده و به هلاكت مى‏رسم، اى كسى كه احسانش دارایى او را افزایش مى‏دهد»

 منبع:المراقبات حاج میرزا جواد آقا ملکی تبریزی
[ سه شنبه 15 مرداد 1392 ] [ 03:07 ب.ظ ] [ عباس عارفی نژاد ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


با سلام خیلی خوش آمدید. این وبلاگ را بیشتر برای مسائل کاربردی کلامی و معرفتی راه انداختم البته از مطالب دیگر هم غافل نخواهم بود. یا علی مدد.

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
#
# #

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات