سلام بر بهشتیان
قالب وبلاگ
لینک های مفیدشیخ طوسى (ره) از ابو سهل اسماعیل بن على نوبختى روایت كرده: آن هنگام كه امام حسن عسكرى‏ علیه السّلام در بستر بیمارى بود، و ساعات آخر عمر را مى‏گذرانید، به حضورش شرفیاب شدم، آن حضرت به خدمتكار سیاه چهره خود «عقید» (كه قبلا خادم پدرش امام هادى و حضرت حسن عسكرى علیهما السّلام را پرورش داده بود، و بعد از امام هادى علیه السّلام، در خانه امام حسن عسكرى علیه السّلام به سر مى‏برد) فرمود: «آب و مصطكى‏ «1» را براى من بجوشان، عقید آن را جوشانید، آنگاه صقیل (مادر امام مهدى «عج») آن را در ظرفى نزد امام حسن عسكرى علیه السّلام نهاد، امام حسن عسكرى علیه السّلام وقتى كه ظرف را به دست گرفت، تا آن جوشنده را بنوشد، دستش آنچنان مى‏لرزید كه آن ظرف به دندانهایش مى‏خورد، آن ظرف را به زمین گذاشت و به عقید فرمود:

«برو به آن اطاق، كودكى را در حال سجده مى‏بینى، او را نزد من بیاور».

به نقل ابو سهل، عقید مى‏گوید: «به اطاق دیگر رفتم و در جستجوى كودك بودم، ناگاه دیدم كودكى در حال سجده است، و انگشت سبّابه (انگشت اشاره) خود را به سوى آسمان بلند كرده است، نزد او رفتم و سلام كردم، نماز خود را مختصر كرد و به پایان رسانید، به او عرض كردم: «آقاى من دستور داد كه نزدش بروى»، در این هنگام مادرش صقیل آمد و دست او را گرفت و نزد پدرش امام حسن عسكرى علیه السّلام آورد، وقتى كه آن كودك در حضور پدر، به راه افتاد، دیدم: «رنگش درخشان، و موى سرش، بهم پیچیده، و بین دندانهایش، گشاده است»، وقتى نگاه امام حسن عسكرى علیه السّلام به او افتاد گریست و فرمود: «اى سرور خاندان خود، این آب (جوشانده) را به من بنوشان، من به سوى پروردگارم خواهم رفت».

كودك، آن ظرف را كه جوشانده مصطكى داشت، به دست گرفت و لبهاى مباركش را (به دعائى) حركت كرد، و آن را به پدرش نوشانید، پس از آنكه امام حسن عسكرى علیه السّلام از آن نوشید، فرمود: «مرا براى نماز آماده كنید».


دستمالى در كنارش گستردند، و آن كودك، یك یك از اعضاى وضو را، وضو داد، سپس بر سر و پاى پدر، مسح كشید.

امام حسن عسكرى علیه السّلام به آن كودك فرمود:

«پسر جانم مژده باد به تو! تو صاحب زمان هستى، تو مهدى مى‏باشى، تو حجّت خدا بر زمینش هستى، تو فرزند من و وصىّ من مى‏باشى، و من پدر تو هستم، تو م ح م د بن حسن بن على بن محمد بن على بن موسى بن جعفر بن محمد بن على بن حسین بن على بن أبی طالب علیهم السّلام، از نسل رسول خدا صلّى اللّه علیه و آله مى‏باشى، و تو آخرین فرد از امامان پاك و معصوم هستى، رسول خدا صلّى اللّه علیه و آله به وجود تو بشارت داده است، و نام و كنیه تو را به زبان آورده، و این مطلب را پدرم، از پدران معصوم خود نقل كردند. درود خداوند، پروردگار ما بر ما خاندان باد، او است ستوده و نیكو است»، آنگاه آن حضرت در همان لحظه، از دنیا رفت.

 (1) مصطكى (بر وزن مرحبا) به معنى كندر رومى، كه صمغى است سفید و خوشبو، و شیرین و چسبناك، كه از درختى كه در شام و سایر نقاط مى‏روید بدست مى‏آید (فرهنگ عمید)

 [ پنجشنبه 19 دی 1392 ] [ 05:55 ب.ظ ] [ عباس عارفی نژاد ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


با سلام خیلی خوش آمدید. این وبلاگ را بیشتر برای مسائل کاربردی کلامی و معرفتی راه انداختم البته از مطالب دیگر هم غافل نخواهم بود. یا علی مدد.

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
#
# #

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات