سلام بر بهشتیان
قالب وبلاگ
لینک های مفید

در زمان فرعون آب رود نیل به زمین فرو رفت و این رودخانه بى‏ آب شد، مردم نزد فرعون آمده و گفتند: اى سلطان براى ما در آن آب جارى كن.

فرعون گفت: من از شما خشنود نیستم تا خواسته شما را تأمین كنم.

مردم رفتند و مدتى بعد دوباره آمده و گفتند:

اى پادشاه، چهار پایان از بى ‏آبى هلاك شدند، اگر در رودخانه براى ما آب جارى نمى ‏كنى پس ما معبودى غیر از تو اختیار نماییم؟

فرعون گفت: بروید در راه و جاده بایستید تا مقصودتان را عملى سازم.

مردم در راه ازدحام كرده و به انتظار ایستادند، فرعون از آنها فاصله گرفت و به جایى رفت كه آنها نه او را دیده و نه صدایش را مى‏شنیدند، آنگاه كه مطمئن شد از انظار پنهان است صورت بر خاك نهاد و با انگشت سبابه اشاره كرد و به درگاه الهى عرضه داشت:

بار خدایا همچون عبد ذلیل در درگاه ربّ جلیل به سوى تو آمده ‏ام و مى ‏دانم كه احدى بر جارى كردن آب در این رودخانه غیر از تو قادر نمى ‏باشد، پس از تو درخواست مى‏ كنم آب را در آن جارى فرمایى.

 پس از نالیدن فرعون به درگاه خدا و تقاضا نمودنش آب فراوانى كه قبلا مانندش را كسى ندیده بود در رودخانه جارى گشت، سپس نزد مردم آمد و به آنها گفت:

آب رودخانه را براى شما جارى ساختم، مردم در مقابلش به سجده افتادند، در این هنگام جبرئیل به صورت مبدّل نازل شد و گفت: اى سلطان مرا كمك كن تا بر بنده ‏ام غالب شوم.

فرعون گفت: داستان تو با بنده‏ ات چیست؟

جبرئیل گفت: با داشتن بندگانى چند، بنده ‏اى را مالك شده و تمام كلیدهاى حجرات را به او سپرده‏ام، او با من دشمنى كرد و با دشمنانم دوست شد و با دوستانم دشمن.

فرعون گفت:

بد بنده‏ا ى دارى، اگر من چنین بنده‏ اى داشتم در دریاى قلزم‏ «1» غرقش مى‏ كردم.

جبرئیل گفت: اى سلطان نوشته ‏اى مشتمل بر این گفتار مرقوم فرمایید.

فرعون صدا زد و كتاب و دوات طلبید و نوشت: جزاء بنده ‏اى كه با آقایش مخالفت كرده، دشمنانش را دوست و دوستانش را دشمن دارد فقط این است كه در دریاى قلزم غرق گردد.

جبرئیل گفت: اى سلطان این نامه را مهر و امضاء كنید.

فرعون آن را مهر كرد و سپس نامه را به او سپرد.


بارى روزگار گذشت و زمان غرق شدن فرعون در دریا فرا رسید، جبرئیل نزد او آمد و به وى گفت: این نامه را بگیر، در آن، آنچه مستحقّ هستى خودت درج كرده یا به آن حكم نموده ‏اى.


 علل الشرایع صدوق


ادامه مطلب

[ دوشنبه 30 تیر 1393 ] [ 03:29 ب.ظ ] [ عباس عارفی نژاد ]


[آخرین جمعه شعبان‏]

یكى دیگر از اوقات مهم ماه شعبان براى سالك إلى اللّه آخرین جمعه آن است. از كتاب «عیون» از «عبد السلام بن صالح هروى» نقل شده كه مى‏گوید: در آخرین جمعه شعبان به دیدن ابى الحسن على بن موسى الرضا علیهما السّلام رفتم، حضرت فرمودند:

«ابا صلت بیشتر شعبان گذشت و این آخرین جمعه آن است، كوتاهى گذشته خود را در این ماه جبران كن بسیار دعا و استغفار كن و خیلى قرآن بخوان، و از گناهانت توبه كن، تا وقتى ماه رمضان مى ‏آید مخلص براى خدا باشى و هیچ امانتى بگردنت نباشد مگر این كه آن را رد كنى و هیچ كینه ‏اى از مؤمنى در دلت نباشد مگر این كه آن را از بین ببرى و از هر گناهى كه انجام مى ‏دهى، دست بردار. تقواى خدا را پیشه كن و در نهان و آشكارت به او توكل كن «و كسى كه به خدا توكل كند خدا براى او كافى خواهد بود.»«» و در باقیمانده این شهر این دعا را زیاد تكرار كن:اللّهم إن لم تكن غفرت لنا فی ما مضى من شعبان، فاغفر لنا فی ما بقی منه،

خدایا اگر در این مدت كه از شعبان گذشته، ما را نبخشیده ‏اى، در مدتى كه از آن مانده ما را بیامرز، زیرا خداوند متعال به احترام ماه رمضان، در این ماه افراد زیادى را از آتش رها مى ‏كند».

این فرمایشات حضرت علیه السّلام پیام و دستور العملى براى اهلش در این مورد و تمام موارد مانند آن است. بنابراین آن را حفظ كرده، غنیمت بدان و به آن عمل كن.

[سه روز آخر شعبان‏]

روزه این سه روز براى كسى كه تمام این ماه را روزه نگرفته,  فضیلتى دارد كه سزاوار نیست مراقب آن را ترك كند. صدوق رحمه اللّه از امام صادق علیه السّلام روایت نموده است: «كسى كه سه روز آخر شعبان را روزه گرفته و آن را به ماه رمضان وصل كند، خداوند روزه دو ماه پى در پى براى او مى ‏نویسد».

المراقبات.آیه الله حاج میرزا جواداقا ملکی تبریزی.
[ سه شنبه 3 تیر 1393 ] [ 01:04 ب.ظ ] [ عباس عارفی نژاد ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


با سلام خیلی خوش آمدید. این وبلاگ را بیشتر برای مسائل کاربردی کلامی و معرفتی راه انداختم البته از مطالب دیگر هم غافل نخواهم بود. یا علی مدد.

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
#
# #

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic