سلام بر بهشتیان
قالب وبلاگ
لینک های مفیدتأملى در وقایع مقارن با رحلت پیامبر اکرم صلى الله علیه و آله‏ّ

 

در آخرین روزهاى حیات پیامبر صلى الله علیه و آله دو واقعه‏ى مهم روى مى‏دهد كه كاملًا در خور تأمل مى‏باشند.

نخست آنكه تاریخ نگاران نوشته‏اند رسول خدا پیش از وفات خود لشكرى از اهل مدینه و اطراف آن تهیه كرده و فرماندهى آنرا به اسامة بن زید كه جوان نوزده ساله‏اى بود واگذاركرد. در این لشكر بسیارى از وجوه صحابه نظیر ابوبكر و عمر و ابوعبیده جراح و سعدبن ابى وقاص در تحت فرماندهى اسامة قرار گرفتند، امرى كه سبب شد برخى به اعتراض بگویند: چرا پسركى را فرمانده سپاهى مى‏كند كه افراد آن از مهاجران نخستین تشكیل شده‏است. از این گفته پیامبر به خشم آمده به حالت بیمارى خود را به مسجد رسانده و بر فراز منبر شایستگى این جوان را مورد تأكید قرار داد و فرمود: این چه سخنى است كه درباره‏ى فرماندهى اسامة به من گزارش شده؟ همانا شما بودید كه پیش از این درباره‏ى فرماندهى پدرش اعتراض كردید در صورتى كه سوگند به خدا پدرش لایق فرماندهى بود و پسرش هم همان لیاقت و شایستگى را دارد.

درحالیكه پیامبر صلى الله علیه و آله برگسیل هرچه سریعتر لشكر اصرار مى‏ورزید، جمعى با مانع تراشى‏هاى خود عملًا این امر را به تأخیر انداختند و پیامبر خدا پیوسته دستور به اعزام سپاه مى‏داد. این امر ظاهراً بدین معناست كه پیامبر مى‏خواسته به هنگام وفات خود مدینه را خالى از وجوه و اعیان صحابه، همانانى كه بعداً اداره‏ى ماجراى سقیفه را به دست گرفتند، ببیند در حالى كه على علیه السلام را بر بالین خود مى‏خواست.

رویداد دوم آنكه در آخرین ساعات حیات پیامبر صلى الله علیه و آله آن حضرت از اطرافیان خود خواست برایش دوات و كاغذ فراهم كنندتا نوشته‏اى را بنگارد كه پس از او هرگز گمراه نشوند در برابر این خواسته برخى كوشیدند با جنجال آفرینى مانع نگارش این وصیت شوند. در این بین سخنان توهین آمیزى هم نسبت به پیامبر خدا بر زبان شخصى جارى شد. تا اینكه با بالاگرفتن‏جنجال پیامبر اندوهگین شده دستور داد آن گروه از نزد او بیرون روند. ضمناً تمام قرائن حاكى است كه شخصى كه نسبت هذیان به پیامبر خدا داد كسى جز عمر بن خطاب نبوده است.

نكته در خور توجه آنكه به قرینه‏ى عبارت‏ «لن تضلّوا بعده ابداً»و هماهنگى آن با عبارت حدیث ثقلین مى‏توان كاملًا حدس زد كه پیامبر صلى الله علیه و آله در صدد بوده است با نگارش این وصیت در واپسین دم حیات خود، وصایاى خود را در شأن عترت طاهره كامل گردانده و باب هرگونه عذرى راپس از آن ببندد. به هر حال مخالفت‏هاى بروز كرده در واقعه‏ى اعزام ارتش اسامة و قضیه‏ى نگارش وصیت پیامبر این گمان قوى را بر مى‏انگیزد كه مقارن با رحلت پیامبر جریانى به دنبال آن بوده كه بر مسند خلافت و جانشینى پیامبر قرار گیرد و پیشاپیش تمهیدهاى لازم را براى آن تدارك دیده‏است. وقایع پس از وفات پیامبر تأملات بیشترى را برمى‏انگیزد.
[ شنبه 29 آذر 1393 ] [ 10:35 ب.ظ ] [ عباس عارفی نژاد ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


با سلام خیلی خوش آمدید. این وبلاگ را بیشتر برای مسائل کاربردی کلامی و معرفتی راه انداختم البته از مطالب دیگر هم غافل نخواهم بود. یا علی مدد.

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
#
# #

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic